Wiele jest osób, dla których odpowiedź na pytanie „co wybrać dom czy mieszkanie?” wydaje się oczywista – dom. Własny ogródek, brak sąsiadów nad głową i za ścianą to argumenty na tyle silne, aby dalsze rozważania zeszły na drugi plan. Nie bez znaczenia są relatywnie wysokie ceny mieszkań, zwłaszcza w większych miastach. Jeśli zdecydujemy się na dom pamiętajmy, że ogromne znaczenie ma wybór działki. Wybierajmy działkę „z głową”, nie ignorując poniższych uwag.
Lokalizacja – ma znaczący wpływa na cenę działki. Zwykle im bliżej centrum miasta tym cena wyższa. Działki położone dalej od centrum lub poza miastem są z reguły tańsze. Jeśli nie wybieramy działki pod kątem stricte inwestycyjnym przy wyborze działki powinniśmy uwzględnić jej odległość od miejsc w których często bywamy, tak aby dojazdy był jak najbardziej dogodny. Oprócz powyższych argumentów należy wziąć pod uwagę czy w okolicy nie ma uciążliwych dla otoczenia obiektów takich jak wysypiska śmieci czy duże fabryki, jaki jest okoliczny plan zagospodarowania tereny, dostęp do przedszkoli, szkół, komunikacji miejskiej, nawet wówczas, gdy sami poruszamy się samochodem, a mamy dzieci, które być może będą musiały dojeżdżać do szkoły. Nie bez znaczenia jest też infrastruktura drogowa a więc dojazd do naszego przyszłego domu.
Przeznaczenie działki – należy wziąć pod uwagę, że nie na każdej działce będziemy mogli wybudować dom. Działka powinna być przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne, a jeśli nie jest, a plan zagospodarowania przestrzennego tego nie określa należy wystąpić do gminy z prośbą o wydanie decyzji o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu.
Ukształtowanie terenu – im bardziej płaska działka tym lepiej chociaż niewielki spadek w kierunku południowym, który wpłynie na lepsze nasłonecznienie i pozwoli nieco ograniczyć koszty ogrzewania, jest również mile widziany. Ostrożnie należy podchodzić do działek leżących w zagłębieniu terenu gdyż grozi im zalewanie wodami z opadów.
Wielkość działki – pamiętajmy, że wielkość działki ogranicza rozmiar domu, który zamierzamy wybudować. Ograniczeniem są odległości od granicy działki, które wynoszą 4m dla ścian z drzwiami/oknami i 3m dla ścian bez okien/drzwi. Znaczenie mają również takie czynniki jak odległość domu od drogi. Duża działka oznacza większą swobodę przy wyborze projektu i daje poczucie większej prywatności.
Kształt działki – zwykle najlepsze pod zabudowę są działki w kształcie prostokąta ale należy zwrócić uwagę aby działka nie była zbyt wąska, bo może to w znaczący sposób ograniczyć swobodę w wyborze projektu.
Dostęp do drogi publicznej – najlepsza działka, to taka, która ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Jeśli nie ma takiego dostępu należy liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z wyznaczeniem drogi koniecznej.
Uzbrojenie działki – jeśli działka jest już uzbrojona (woda, prąd, gaz, kanalizacja) warto trochę dołożyć bo oznacza to dla nas mniej formalności i eliminuje koszty związane z uzbrojeniem działki.
Jakość gruntu – warto sprawdzić rodzaj gruntu oraz poziom wody gruntowej, zwłaszcza wówczas gdy zamierzamy budować dom podpiwniczony.
Pozostają jeszcze kwestie subiektywne mianowicie nasze odczucia związane z danym miejscem, jeśli okolica nam się podoba i dobrze się tam czujemy to warto zainteresować się tym miejscem.